Internetowy serwis informacyjny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie 2018-09-26
 
 
      Menu Główne
      Aktualności
      Terminy wypłat świadczeń
      Świadczenia
      Druki
      Wymagane dokumenty
      Europejski Fundusz Społeczny
      Prawo
      Telefony zaufania
      Ważne adresy
      Polecane strony
      Zespół interdyscyplinarny do           spraw przemocy
      Przetargi
      Nabory na stanowiska
      Biuletyn Informacji Publicznej
      RODO
      Kontakt
      DDPS w Świdwinie
      O nas
      Aktualności DDPS
      Kontakt
Wrzesień 2018
  Zespół interdyscyplinarny do spraw przemocy

Kocham – nie biję!

2018-06-18

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest pomysłodawcą akcji Historia Misia, której celem jest zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci. Przemocy, której sprawcami są dorośli, często bliscy dziecka. Dlatego hasło akcji brzmi: Kochaj mnie. Nie bij mnie.

W Historię Misia włączyło się wiele polskich miast. Wśród nich jest także Świdwin. W naszym mieście akcja polegała na pozostawieniu w różnych punktach i instytucjach miasta małych, kolorowych misiów z przypiętą fiszką z hasłem akcji oraz tekstem informującym w wielkim skrócie o skutkach stosowania przemocy fizycznej wobec dzieci:

„Mam 30 lat i na szybie lustra znalazłem list od Boga. Postawił kropkę na moim dzieciństwie. Więc jednak było...?”.

To pytanie zadaje Wojtek, bohater filmu „Pręgi”. Wojtek nie jest już małym Misiem, jest dorosłym mężczyzną, niby cichym i skromnym, ale jak się okazuje, także energicznym, wpadającym w gniew i tracącym kontrolę nad emocjami. Duży Wojtek bije – bije słowami, wyzywając, obrażając, i rękoma – bijąc w odpowiedzi na rozczarowanie, niespełnienie, bezradność. Stał się tym, przed kim całe życie uciekał. Stał się własnym ojcem.

Bicie dzieci zostawia ślady. Na ich mózgu.

Kiedy rodzic uderza dziecko, prawie zawsze zostają ślady. Nie tylko łzy i siniaki. Najnowsze badania dowodzą, że choruje od tego mózg dziecka. I to przez całe życie. Chcesz tego?

Klaps i pas, to wciąż najczęściej wybierane środki wychowawcze. Jak wynika z badania Millward Brown i Fundacji Dzieci Niczyje, ponad 60% Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych, a do uderzenia swojego dziecka przyznaje się 70% Polaków. Najczęściej dajemy klapsy, sięgamy po pas albo uderzamy w twarz. Czy zrobiłbyś to, wiedząc, że przemoc, której doświadcza dziecko, ma fatalny wpływ na rozwój jego mózgu, trwale zmienia strukturę mózgu, obniża inteligencję i może wywołać ciężkie choroby psychiczne?

Naukowcy z Kings College opisują w „American Journal of Psychiatry”, że u osób maltretowanych, bitych i doświadczających przemocy seksualnej zanika istota szara – budulec kory mózgowej – i to w rejonach kluczowych dla procesu myślenia i odpowiadających za przetwarzanie informacji. Mniej istoty szarej jest w ciele migdałowatym oraz zakrętach skroniowych odpowiadających za pamięć. Ubytki zaobserwowano także w rejonach, które mają wpływ na kontrolę poznawczą, czyli zdolność do psychicznego radzenia sobie z silnymi emocjami oraz trudnymi sytuacjami.

Psychiatra dziecięcy, prof. Filip Rybakowski z poznańskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej uważa, że silne traumy spowodowane biciem zmieniają działanie osi przysadka – podwzgórze – nadnercza, zwanej osią stresu. Silny stres, a taki odczuwa dziecko podczas bicia, powoduje wydzielanie kortyzolu, którego zbyt duża ilość działa na mózg toksycznie. Kiedy oś stresu pobudzana jest zbyt często, np. przez bicie lub jego groźbę, zalewa mózg dziecka kortyzolem. To niszczy komórki nerwowe i może stać się przyczyną depresji, ataków lęku, urojeń, omamów, psychoz i schizofrenii. Badania dowiodły, że mózgi bitych dzieci przypominają mózgi weteranów wojennych cierpiących na zespół stresu pourazowego.

Rozregulowanie osi stresu może ujawnić się po wielu latach, najczęściej we wczesnej dorosłości. Możliwe, że tak stało się u 40-letniego dziś Piotra leczącego się psychiatrycznie z powodu depresji i ataków paniki – „kiedy byliśmy z siostrą mali, dostawaliśmy lanie za wszystko. Ojciec bił pasem, albo kablem od prodiża. Do dziś mi się to śni”.

Czy chcesz, żeby takie wspomnienia miało jakiekolwiek dziecko? Nic nie zwalnia rodzica z konieczności panowania nad sobą. Nie jest usprawiedliwieniem dla bicia, to że, dziecko zachowuje się fatalnie i prowokuje. Jesteś Dorosłym Rodzicem i to Ty musisz mieć kontrolę nad swoim zachowaniem.

Bicie i wrzaski ranią, i nie mają żadnego sensu. Nie bij mnie, kochaj mnie. To ma sens.

http://www.newsweek.pl/polska/sondaz--ponad-2-3-polakow-ukaraloby-dziecko-klapsem,98606,1,1.html/Ewa Rycerz, Pięć nieodwracalnych skutków bicia dziecka/
https://parenting.pl/5-nieodwracalnych-skutkow-bicia-dziecka/Magdalena Piekorz, film „Pręgi” /Paulina Wójtowicz https://kobieta.onet.pl/dziecko/starsze-dziecko/pregi-i-ich-dorosle-zycie/lyegs

Przygotowaniem maskotek zajęli się podopieczni Dziennego Domu Opieki Medycznej w Świdwinie oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdwinie pod kierunkiem Pani Marioli Skoczylas. Akcję Historia Misia sfinansował Pan Jan Owsiak Burmistrz Miasta Świdwin.

Organizatorzy akcji: Zespół Interdyscyplinarny do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdwinie, Urząd Miasta Świdwin.

Beata Wachowiak

Dołączona galeria:

Zobacz pełną galerię

   Zobacz także: Zespół interdyscyplinarny do spraw przemocy - archiwum (2-5 z 5)
      Świadczenia
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Świadczenie wychowawcze           (Rodzina 500 plus)
      Dobry start (300 dla ucznia)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Dodatki mieszkaniowe
      Druki
      Świadczenia rodzinne
      Świadczenie wychowawcze           (Rodzina 500 plus)
      Dobry start (300 dla ucznia)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Dodatki mieszkaniowe
      Wymagane dokumenty
      Świadczenia rodzinne i zasiłki          dla opiekunów
      Świadczenie wychowawcze           (Rodzina 500 plus)
      Dobry start (300 dla ucznia)
      Jednorazowe świadczenie          (Za życiem)
      Pomoc Społeczna
      Fundusz alimentacyjny
      Dodatki mieszkaniowe

Get Adobe Flash player


 
 


 

 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie, ul. Podwale 2, 78-300 Świdwin, tel. (94)365-26-29, (94)36-538-35

 
Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji